ČLANSTVO UDRUGE
Članovi Udruge mogu biti:
- redovni
- nominalni
- podupirući
- počasni
Redovnim članom može postati slijepa osoba – osoba kod koje je oštrina vida na boljem oku uz najbolju moguću korekciju 0,05 i manje ili ako je njezin ostatak centralnog vida na boljem oku uz najbolju moguću korekciju 0,25 uz suženje vidnog polja na 20 stupnjeva ili manje, kao i pravna osoba na osnovu odluke Skupštine Udruge.
Nominalni članovi su slijepe osobe s ograničenom ili bez poslovne sposobnosti koji nemaju prava sudjelovanja u radu tijela Udruge.
Podupirući član može postati osoba koja pomaže i pridonosi radu Udruge.
Status počasnog člana dodjeljuje se zaslužnim pojedincima za izuzetan doprinos u ostvarivanju ciljeva i zadaća Udruge.
Članstvo u Udruzi prestaje:
- istupanjem
- u slučaju smrti člana
- brisanjem iz evidencije zbog neplaćanja članarine
- isključenjem
PRAVA ČLANSTVA
- sudjelovati u radu Udruge i njezinih tijela,
- birati i biti biran u tijela Udruge,
- pravo na pomoć Udruge pri ostvarivanju prava iz područja socijalno-zdravstvene zaštite, školovanja, rehabilitacije i zapošljavanja,
- pravo na opskrbu pomagalima,
- pravo na organizirani odmor i oporavak,
- pravo traženja od Udruge da razmotri sva pitanja od interesa za slijepe u skladu sa zaključcima Skupštine i odredbama Statuta Udruge.
OBVEZE ČLANSTVA
- redovito plaćati članarinu,
- pridržavati se odredbi Statuta i drugih općih i pojedinačnih akata Udruge.
PRAVA I POVLASTICE SLIJEPIH OSOBA
- Prava i usluge iz sustava socijalne skrbi
- PRAVO NA INKLUZIVNI DODATAK – inkluzivni dodatak je novčana naknada namijenjena osobi s invaliditetom u svrhu prevladavanja različitih prepreka koje mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima. Zakonom o inkluzivnom dodatku koji je stupio na snagu 1. siječnja 2024. godine u pravo na inkluzivni dodatak objedinile su se četiri naknade: osobna invalidnina, doplatak za pomoć i njegu, doplatak za djecu koji se ostvaruje u uvećanom iznosu radi oštećenja zdravlja, težeg ili teškog invaliditeta te novčana pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom. Osnovica za izračun inkluzivnog dodatka iznosi 120 eura. Potpora se razvrstava u 5 razina temeljem Liste vrste i težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti.
- PRAVO NA NOVČANU POMOĆ GRADA ZAGREBA – Pravo na novčanu naknadu ostvaruju korisnici inkluzivnog dodatka s područja Grada Zagreba kojima je to pravo priznato sukladno Rješenju Hrvatskog zavoda za socijalni rad o priznavanju prava na inkluzivni dodatak. Svi korisnici inkluzivnog dodatka uz zahtjev su dužni priložiti rješenje iz kojeg je vidljivo da im je navedeno pravo priznato, kao i dokaz iz kojeg je vidljiva posljednja uplata inkluzivnog dodatka.
- NAKNADA ZA UGROŽENOG KUPCA ENERGENATA – Korisnicima prava na inkluzivni dodatak prve, druge ili treće razine potpore kojima nije osigurana usluga smještaja ili organiziranog stanovanja priznaje se naknada za ugroženog kupca energenata.
- USLUGA OSOBNE ASISTENCIJE – Osobna asistencija je socijalna usluga kojom se osigurava pomoć i podrška osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće, te pomoć i podrška u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom, kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.
Udruga slijepih Zagreb pruža dvije usluge koje su uređene novim zakonom:
- Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent, i
- Uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj priznaje se osobi:
- kojoj je temeljem Nalaza i mišljenja jedinstvenog tijela vještačenja utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta;
- koja je starija od 18 godina;
- koja ima status osobe s invaliditetom te da je upisana u Registar osoba s invaliditetom koji se vodi kod Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Pravo na videćeg pratitelja ne može ostvariti osoba:
- koja ima osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi, odnosno organizirano stanovanje na temelju zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi;
- čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja za potrebu skrbi o njoj na temelju zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi;
- koja ostvaruje pravo na njegovatelja temeljem drugih propisa;
- čiji član kućanstva može pružiti uslugu pratnje i pomoći u svakodnevnim aktivnostima sukladno njezinim potrebama;
- koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora;
- koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent.
Osoba može ostvariti pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj u rasponu od 10 do 60 sati mjesečno.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent priznaje se osobi:
- s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta nalazom i mišljenjem jedinstvenog tijela vještačenja;
- koja je napunila 18 godina
- koja ima status osobe s invaliditetom te da je upisana u Registar osoba s invaliditetom koji se vodi kod Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent ne može ostvariti osoba:
- koja ostvaruje uslugu pomoći u kući temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa;
- kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi, odnosno organizirano stanovanje temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa;
- čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja za potrebu skrbi o njoj na temelju zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi;
- koja ostvaruje pravo na njegovatelja na temelju drugih propisa;
- koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora;
- koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj.
Osoba može ostvariti pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent u rasponu od 44 do 352 sata mjesečno.
Kako bi ostvarila pravo na uslugu osobne asistencije, osoba mora podnijeti zahtjev nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Komisija za procjenu potrebe korisnika osnovana pri područnom uredu procjenjuje potrebu za uslugom osobne asistencije i broj sati usluge na temelju nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i druge dokumentacije.
- PRAVO NA PSIHOSOCIJALNU I PROFESIONALNU REHABILITACIJU ODRASLIH SLIJEPIH OSOBA – navedenu rehabilitaciju provodi Centar za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“ te Centar za rehabilitaciju „Silver“. Rehabilitacija se temelji na individualnom pristupu uz procjenu korisnikovih potreba i interesa te preostalih radnih sposobnosti.
Kako bi se uključilo u program, potrebno je podnijeti zahtjev Područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema mjestu prebivališta. Potom se vrši procjena u Centru za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“ ili Centru za rehabilitaciju „Silver“. Nakon toga Hrvatski zavod za socijalni rad donosi rješenje o vrsti i opsegu psihosocijalne rehabilitacije.
- Povlastice u prometu
Sukladno Zakonu o povlasticama u prometu, osoba s invaliditetom ostvaruje prava iz područja mobilnosti sljedećim javnim ispravama:
- Nacionalnom iskaznicom za osobe s invaliditetom;
- Europskom iskaznicom za osobe s invaliditetom;
- Europskom parkirališnom kartom za osobe s invaliditetom.
ŽELJEZNIČKI PROMET – Hrvatski savez slijepih sklopio je novi Ugovor o poslovnoj suradnji s Hrvatskim željeznicama putnički prijevoz vezano uz korištenje komercijalne povlastice u iznosu od 50% za slijepu osobu i videću pratnju u svim redovnim vlakovima unutarnjeg prometa. Ugovor je potpisan za sljedeće neograničeno razdoblje.
Prema uputi HŽPP-a, stupanjem novog Ugovora na snagu, profili “Hrvatski savez slijepih” kupljeni za vrijeme prijašnjeg Ugovora prestaju vrijediti 31.10.2024. godine bez obzira na to kada su kupljeni. Sukladno tome, svi korisnici pametne kartice od 01.11.2024. obvezni su kupiti novi profil koji će vrijediti do 31.10.2025. godine. Pametna kartica vrijedi 5 godina i njezina izrada je besplatna.
POMORSKI PROMET – Osobe kojima je utvrđen 3. i 4. stupanj funkcionalnog oštećenja ostvaruju pravo na besplatni prijevoz na svim trajektnim linijama s obvezom javne usluge uključujući i osobno vozilo kojim se te osobe prevoze. Pratitelj osobe s invaliditetom ostvaruje pravo na besplatni prijevoz.
Osobe s oštećenjem vida od 90% kojima nije utvrđen 3. i 4. stupanj funkcionalnog oštećenja ostvaruju pravo na povlasticu u pomorskom prijevozu od 75% od redovite cijene vozne karte za četiri putovanja godišnje na svim linijama u pomorskom prometu.
OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA GODIŠNJE NAKNADE ZA UPORABU JAVNIH CESTA I CESTARINE – Osobe s invaliditetom s 80% ili više postotaka tjelesnog oštećenja ne plaćaju godišnju naknadu za uporabu javnih cesta koja se plaća pri registraciji motornih i priključnih vozila ili prilikom produženja važenja prometne dozvole za jedan osobni automobil koji imaju u svom vlasništvu, odnosno koji koriste na temelju ugovora o leasingu.
PRAVO NA KORIŠTENJE PARKIRALIŠTA OBILJEŽENIH ZNAKOM PRISTUPAČNOSTI – Osobe s invaliditetom s 80% ili više postotaka tjelesnog oštećenja ostvaruju pravo na izdavanje Europske parkirališne karte za osobe s invaliditetom. Radi se o javnoj ispravi koja omogućava pravo na parkiranje vozila kojima se prevoze osobe s invaliditetom na parkirališno mjesto koje je za tu svrhu posebno obilježeno, a označava se simbolom znaka pristupačnosti. Isprava vrijedi samo kada se u vozilu nalazi osoba s invaliditetom.
PRAVO NA POPUST PRI KUPNJI AVIONSKE KARTE U DOMAĆEM ZRAČNOM PROMETU – Slijepe osobe imaju pravo na 50% popusta na određene tarife u domaćem zračnom prometu. Isti popust može koristiti i jedna osoba u njihovoj pratnji.
Popust se ostvaruje na prodajnim mjestima Croatia Airlinesa – potrebno je naglasiti da želite koristiti popust i treba najaviti hoće li u pratnji biti i pas vodič te je potrebno priložiti i presliku članske iskaznice Hrvatskog saveza slijepih.
III. Ostala prava
- PRAVA VEZANA UZ OBRAZOVANJE – rana intervencija, integracija, prijevoz i smještaj, prednost pri upisu na fakultet, individualizirani pristup polaganju ispita, pravo na subvenciju troškova studija, pravo na subvenciju troškova stanovanja, izravan smještaj u studentskom domu, stipendije
- PRAVA VEZANA UZ RAD I ZAPOŠLJAVANJE – pravo na profesionalnu rehabilitaciju, pravo na mirovinski staž s povećanim trajanjem, pravo na povećani osobni odbitak, pravo na 30 dana godišnjeg odmora, pravo na rad u skraćenom radnom vremenu radi pojačane brige i njege djeteta, pravo na uvećani dječji doplatak, povlastice pri zapošljavanju
- PRAVO NA OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA DIJELA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE – Pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje ostvaruju osigurane osobe s invaliditetom koje imaju 100 %-tno oštećenje organizma, osobe kod kojih je utvrđeno više vrsta oštećenja te osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili psihičkom bolešću.
Za ostvarivanje tog prava treba podnijeti zahtjev Područnom uredu HZZO-a prema mjestu prebivališta i priložiti rješenje o utvrđenom postotku tjelesnog oštećenja.
- PRAVO NA TIFLOTEHNIČKA POMAGALA – Osigurane osobe kojima je oštrina vida na oba oka 0,05 ili manja (slijepe osobe) imaju pravo na sljedeća tiflotehnička pomagala:
- Dugi bijeli štap za slijepe
- Ručni/džepni sat za slijepe (taktilni ili koji govori hrvatski)
- Reproduktor i snimač zvučnih knjiga u DAISY formatu za slijepe osobe
- Uređaj za brzo očitavanje količine glukoze u krvi za slijepe osobe s govornim modulom na hrvatskom jeziku
- Čitač ekrana s govornom jedinicom
- Brajeva elektronička bilježnica za slijepe
- Elektroničko povećalo (pravo na pomagalo imaju i sve osigurane osobe s vidnom oštrinom manjom od 20%)
- Brajev pisaći uređaj
- PRAVO NA OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA BORAVIŠNE PRISTOJBE – Osobe s invaliditetom od 70% i većim ne plaćaju turističku pristojbu. Turističku pristojbu ne plaća niti njihov pratitelj.
- OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA RADIO I TELEVIZIJSKE PRETPLATE – Ovu povlasticu ostvaruju punoljetne osobe sa 100 %-tnim oštećenjem vida na koje je prijavljen RTV prijemnik, a na temelju liječničke svjedodžbe koju ovjerava liječnik oftalmolog i Udruga. Udruga šalje zahtjev Hrvatskoj radioteleviziji za oslobađanje od plaćanja radio i TV pretplate.
- POPUSTI ZA POSEBNE KATEGORIJE PRETPLATNIKA T-COM-A – Osobe s invaliditetom imaju pravo na popust od 50% mjesečno za tarifni paket Super 60 ili Halo Zovem sve.
Popusti se ne prenose u drugi mjesec i mogu biti na samo jednoj telefonskoj liniji.
Zahtjev se može osobno predati Hrvatskom telekomu uz Rješenje o postotku tjelesnog oštećenja. Također, osoba se može obratiti Savezu osoba s invaliditetom ili pripadajućoj udruzi, koja potom službeno šalje Rješenje prema Hrvatskom telekomu umjesto njih.